O załodze, życiu, marzeniach, wyprawach i o czym tam będzie trzeba ;)


A te kapcie, to zemną po całym świecie jeżdżą :)


"Najważniejszy jest cel a nie prędkość"


Nasunęło nam się kilka pytań i pomysłów. Jak zarejestrować jacht? Na jakich zasadach i gdzie? Jako, że Polska należy do Unii lub mieszkamy na terenach Unii Europejskiej, mamy ciekawe prawa, które nas chronią i ułatwiają życie.Otóż na rynku są firmy które za opłatą pomogą a w zasadzie zrobią wszystko za ciebie. Rejestracji jachtu mogą dokonać w Polsce czy też w kraju wybranym z jakiś 30 innych. Wygodnie, bez problemowo, z tłumaczeniem wszelkich dokumentów czy też ubezpieczeniem. Full pakiet. Oczywiście preferujemy znać się na tym samemu. Znać chociaż główne zasady, jak to powinno wszystko wyglądać. Po co, za każdym razem, prosić lub dopytywać innych. Czego się nauczysz to twoje. Mówią, że wiedza to podstawa. Rejestracja jachtu w Polsce wygląda dość prosto. Bez zbędnych formalności i powiedział bym, że w niektórych instytucjach typu PZŻ na europejskim poziomie.

Nie radzimy rejestrować jachtu w urzędach miasta, gminy lub małych instytucjach. Tam mogą dziać się przykre sytuacje a nawet na tyle kłopotliwe, że będziemy musieli wezwać specjalistów i byle nie od kryminalistyki ;). Tę ścieżkę odradzamy, po co sobie życie utrudniać. Rejestracja jachtu w Polsce odbywa się online. Wszystkie potrzebne dokumenty przesyłamy przez system REJA po czym otrzymujemy dowód rejestracyjny. To było tak w skrócie. Dla tych którzy naprawdę się obawiają, warto skorzystać z pomocy firm które zrobią wszystko w waszym imieniu.

Czy to na zagranicznej banderze, czy też polskiej pływać się będzie podobnie ;)


MDM

Nowy kraj i nowe odkrycia.

Piękny las, dzika natura, my i trzy kamienie obok już nieistniejącego drzewa.

Pewnie nic szczególnego ;)


Zbiory 2022

Kolejny raz las nas zaskoczył. Znaleźliśmy skórę węża jakieś 40/50 cm długości

Prezent dla kapitana :)

Drobiazg a cieszy :)

Oprócz kilku spraw z którymi się nie zgadzam, to ta książka jest naprawdę dobra...

To w jak prosty i ciekawy sposób można opisywać skomplikowane sprawy, jest genialne. Taka nasza recenzja ;)

Zwiedzając piękne krainy, pojawiają się różne potrzeby i pomysły. Jak płacić w nowym kraju? Czy są jakieś ciekawe rozwiązania?

Wnikając w szczegóły okazuję się, że jest wiele krajów czy to rozwiązań w których proponują naprawdę dobre warunki do prowadzenia konta. Każdy podróżnik wie jak ważne są dobre przewalutowania i ile można stracić w kantorach. Konto z najpopularniejszymi walutami aby płacić za nocleg czy to bilet własną kartą w walucie danego kraju jest ciekawym rozwiązaniem. Okazuję się, że takie konta są i można je założyć, bez wychodzenia z domu. Do najpopularniejszych należą Wise oraz Revolut. Tego typu konta mają wiele możliwości. Jeden bank, jedna karta płatnicza z wieloma walutami dla firm jak i osób prywatnych. Podróżując czy to pływając po świecie można w wygodny sposób płacić walutą kraju w jakim jesteśmy. Popularną zasadą wielu biznesmenów jest trzymanie kasiury w kraju którym się zarabia. Oczywiście ma to wiele praktycznych uzasadnień kiedy prowadzony jest biznes w jednym miejscu. Pytanie na czym komu najbardziej zależy. Prestiż konta, gwarancja, mniejsze podatki, wielowalutowość, prowadzenie działalności w wielu krajach a może w Internecie czy też możliwość płacenia i przelewów.

Dobrych rozwiązań jest wiele, dla każdego co innego, wedle potrzeb.

A co Wy o tym myślicie?

MDM

Szczupaki

Głaskaliśmy szczupaczki :) Może nie każdego ale niektóre się dały :)


Na morzach i oceanach można spotkać różne rzeczy od kontenerów pełnych trampków po drewniane belki. Okazuje się, że kiedy drzewa trafiają do rzek a później do morza, wpływają na wodne prądy.

W niektóre miejsca od lat przypływają całe sterty oszlifowanych przez morze belek.


Jedno z naszych niesamowitych, tajemniczych odkryć :)

Za górami, za morzami, za wieloma krajami ;)

A to flądra...

Gdzieś poza granicami Unii

Kiedyś na statkach używali jodyny. Może to jest to :)

Gdzieś daleko w ciemnogrodzie

Kawałek historii do zbadania. Odkryliśmy wojenne okopy. Nietknięte od lat.

Przepiękny, wodny szlak przez lilje

Biwak w lesie

Spokój, cisza, relaks, przyroda, ognisko, pogawędki. Odpoczynek nie do zastąpienia :)

Do golenia;), na ryby, grzyby i wyprawy. Ma coś w sobie szczególnego :)